19
Brexit Süreci

TOBB’ dan Odamıza gelen yazıda, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması nedeni ile halihazırda yaşanan Brexit sürecinin araç, aksam, sistem ve ayrı teknik ünitelere yönelik AT tip onaylarını Birleşik Krallık onay kuruluşu VCA'dan temin etmiş olan ülkemiz pazarına ve /veya AB-27 ülkelerine ürün satan firmalarımızın olası bir anlaşmasız çıkış senaryosunun içerdiği riskleri dikkate alması gerektiği açıklanmıştır. BREXIT sürecinin nasıl gelişeceğine ilişkin belirsizliğin devam ettiği bu süreçte, araç, aksam, sistem veya ayrı teknik üniteler için düzenlenen AT tip onaylarının söz konusu ülkenin onay kuruluşundan temin edilmesine istinaden geçerliliğini devam ettirmesine yönelik AB'nin 10.01.2019 tarihli Resmi Gazete'sinde yayımlanan (EU)2019/26 sayılı düzenlemesinden bahsedilmiştir. Firmaların olası bir anlaşmasız çıkış senaryosunun içerdiği riskler nedeniyle ilgili onaylarının geçerliliğini devam ettirebilmek amacıyla (EU)2019/26 sayılı düzenleme kapsamında AB-27 ülkelerinin onay kuruluşlarına başvurarak gerekli tedbirleri almalarında fayda görüldüğü kaydedilmiştir.

 

 

[Devamını oku...]

19
26. Tiran Uluslararası Fuarı

TOBB’ dan Odamıza gelen yazıda, Arnavutluk'un Başkenti Tiran'da geçtiğimiz dönemde beş kez Türk Ürünleri Fuarları gerçekleştirildiği, sektör temsilcilerinin talepleri doğrultusunda bölgenin en önemli uluslararası platformu olarak bilinen "26. Tiran Uluslararası Fuarı"nın Türkiye Milli İştiraki İstanbul Ticaret Odası tarafından gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.
23-26 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek "2.6. Tiran Uluslararası Fuarı"nın Türkiye Milli İştiraki Katılım Bedeli'nin 2.650 TL/m2 olduğu, bu bedele tüm ana hizmetlerin dahil olduğu belirtilmektedir. Ülkemiz ile Arnavutluk arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile 26. Tiran Uluslararası Fuarı'nın önemin arttığı, Fuarda tüm sanayi, ticaret ve hizmet firmalarının yer almasının mümkün olduğu ifade edilmektedir. Arnavutluk ve Güneydoğu Avrupa ülkeleri potansiyelinin değerlendirilmesi açısından büyük önem taşıyan 26. Tiran Uluslararası Fuarı'nda profesyonel ziyaretçiler ile ikili görüşme imkanları sağlanacağı belirtilmektedir. Söz konusu etkinliğe ilişkin ayrıntılı bilgi ve katılım formuna TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde "Hizmetler" başlığı altındaki "Uluslararası iş imkanları/Yurt Dışı Etkinlikler" bölümünden ulaşılabilmektedir.

 

 

[Devamını oku...]

19
Metroloji ve Standart İşleri

T.C. Bilecik Valiliği İl Sanayi ve teknoloji Müdürlüğünden Odamıza gelen yazıda; Bakanlık, Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğünün 01/03/2019 tarih ve E.9048 sayılı yazısı gereği; 08/02/2019 tarihli ve 30700 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa geçici muafiyet maddesi eklenmiştir. Bu muafiyet ile 01/12/2018 tarihinden önce damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş olduğu için cezai duruma düşmüş ölçü aletlerinin kullanıcıları, 28/02/2019 tarihinden itibaren 90 gün içerisinde ölçü aleti türüne göre ilgili İl Müdürlüğüne ya da yetkili muayene servislerine periyodik muayene başvurusunda bulunmaları halinde, söz konusu fiilden dolayı herhangi bir idari para cezası ödemeksizin muayene ve damgasını yaptırarak ölçü aletini kullanabileceklerdir. Bilgilendirir, saygılar sunarız.
 

[Devamını oku...]

14
İstihdam Seferberliği ve İstihdam Teşvikleri Bilgilendirme

Bilecik Ticaret ve Sanayi Odasında, 15.03.2019 Cuma günü saat 14:30' da 2019 İstihdam Seferberliği Bilgilendirme Toplantısı düzenlenecektir. Toplantıda İstihdam Teşvikleri ve İstihdam Seferberliği hakkında bilgilendirme sunumları yapılacaktır. Tüm işverenlerimiz ve halkımız davetlidir.

 

 

[Devamını oku...]

07
Ragaip Kandiniz Mübarek Olsun

Ragaip Kandiniz Mübarek Olsun 

[Devamını oku...]

06
Eşya Kargo ve Bagajın Elektronik Cihazla Kontrolü

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünden Odamıza gelen yazıda; Eşya Kargo ve Bagajın Elektronik Cihazla Kontrolü zorunlulukları başlayacak olup, bahse konu firmaların 31/12/2019 tarihinden itibaren herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için yükümlülüklerini yerine getirmek durumundadırlar. Bilgilendirir, saygılar sunarız.

 

 

[Devamını oku...]

05
İthalatta İhracatçı Kayıt Sistemi

TOBB’ dan Odamıza gelen yazıda, ithalat denetimlerinin etkinliği ve ülkemize ihracat yapan yurtdışındaki yabancı firmaların izlenebilirliğinin arttırılması amacıyla bu firmalar için "İthalatta İhracatçı Kayıt Sistemi"(İİKS) programının oluşturulduğu belirtilerek, anılan program ile yurtdışındaki yabancı firmalara tekil bir numara verileceği kaydedilmektedir. Bahse konu uygulamanın 25.03.2019 tarihinden itibaren devreye alınacağı belirtilmekte olup, uygulamanın başlamasını takiben İİKS numarası yazılmadan ithalat beyannamesinin tescil edilemeyeceği ifade edilerek anılan tarihe kadar yabancı firmaların İİKS programına kaydolması gerektiği vurgulanmıştır.
 

[Devamını oku...]

01
TOBB Bilecik Kadın Girişimciler İcra Komitesi Kesin Sonuçları

DUYURU
27 Şubat 2019 Çarşamba Günü 10:00-16:00 saatleri arasında Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binasında gerçekleştirilen TOBB Bilecik Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi seçim sonuçlarına yasal süresi içerisinde herhangi bir itiraz gelmemiş olup seçim sonuçları kesinleşmiştir. Kesinleşen seçim sonuçlarına ilişkin listeler aşağıda yer almaktadır. 28.02.2019

 

[Devamını oku...]

01
TOBB Bilecik Genç Girişimciler İcra Komitesi Kesin Sonuçları

DUYURU
27 Şubat 2019 Çarşamba Günü 10:00-16:00 saatleri arasında Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binasında gerçekleştirilen TOBB Bilecik Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi seçim sonuçlarına yasal süresi içerisinde herhangi bir itiraz gelmemiş olup seçim sonuçları kesinleşmiştir. Kesinleşen seçim sonuçlarına ilişkin listeler aşağıda yer almaktadır. 28.02.2019

 

[Devamını oku...]

27
Çad’ da Yatırım İmkanları

TOBB’ dan Odamıza gelen yazıda; Encemine Büyükelçiliğimizin Çad Ekonomi ve Planlama Bakanı Sayın lssa Doubragne ile bir görüşme gerçekleştirdiği, adı geçen Bakan tarafından ülkemizde ciddi miktarda susam ithal edildiğinin belirtildiği, Çinlilerin kendilerine başvurarak toplu olarak 1 milyon ton susam satın almak istedikleri ve bu susamın hemen hemen hiç işlenmeden ihraç edileceği, esasen KOBİ'ler aracılığıyla susam, Arap zamkı ve yer fıstığı gibi tarım ürünlerini işleyerek ihraç etmek istedikleri ifade edilmektedir.
Türkiye'den susam ve Arap zamkının en azından birinci safha işlenmesine yönelik olarak kendilerine örnek tesisler kuracak yatırımcılar önerilmesinden ve bu yatırımcılarla çalışılmasından memnuniyet duyulacağı belirtilmektedir.
Tarım ve Orman Bakanlığı'na iletilmek üzere söz konusu yatırıma ilgi duyan firmaların TOBB (e-posta: anara.daylan@tobb.og.tr) iletişim kurması gerekmektedir.
 

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 86İlk   Geri   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  İleri   Son   

 

Kardeş Odalarımız

Copyrigt © 2015 Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.